Muzeum w hotelu

Hotel Gródek wziął nazwę od swego położenia w rzadko uczęszczanej części Starego Miasta zwanej Gródkiem, znajdującej się w pobliżu Rynku Głównego, lecz zacisznej i kameralnej.

Miejsce to różni się nieco od reszty Starego Miasta – zbudowano je na niewielkim wzniesieniu, brak tu regularnej siatki ulic, charakterystycznej dla Krakowa od czasu jego lokacji w roku 1257. Różnice wynikają z faktu, że w średniowieczu istniał tu niewielki kasztel, którego powstanie związane jest z buntem mieszczan krakowskich przeciw Władysławowi Łokietkowi w roku 1311. Przywódca buntu, krakowski wójt Albert, ufortyfikował tu swoją siedzibę, a gdy rebelia została stłumiona, król zdecydował się zachować obsadzony własną załogą zameczek jako symbol swojej władzy nad miastem – tak powstał Gródek. Obrys dawnych fortyfikacji widać dziś jako ulice Mikołajską, św. Krzyża i Sienną.

W późniejszym okresie znajdował się tu sąd grodzki, a następnie siedziba Tarnowskich. W roku 1634 wzniesiono tu kościół Matki Boskiej Śnieżnej i klasztor Dominikanek, ufundowane przez Annę Lubomirską jako wotum za zwycięstwo w bitwie pod Chocimiem. W fasadzie klasztoru od strony Plant zachowała się gotycka Brama Rzeźnicza, jedna z niewielu pozostałości po średniowiecznych fortyfikacjach Krakowa.

Bogata historia miejsca pozostawiła po sobie unikatowe znaleziska archeologiczne, odkopane w piwnicach hotelu – oglądać je można w hotelowym muzeum archeologicznym.

Zapraszamy do odwiedzenia strony naszego Muzeum!

Hotel Gródek
ul. Na Gródku 4, 31 - 028 Kraków, Polska +48 12 431 90 30 hotel.grodek@donimirski.com
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij